• +48 884 281 236
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyprawa marzeń

Nasz turystyczny blog

Początki żeglarstwa

Początki żeglarstwa

Żeglarstwo to nie tylko dyscyplina sportowa. To wspaniała przygoda, sposób spędzania czasu, styl życia, otwartość na innych ludzi i przede wszystkim wolność. To też ciągła nauka i rozwój. Ale uważaj, gdy raz zasmakujesz w tym sposobie spędzania czasu - możesz wpaść na resztę życia. No i jest bardzo zaraźliwe...

W żeglarstwie praktyka łączy się z teorią i aby być dobrym żeglarzem, należy nie tylko czynnie pływać, ale także posiadać szeroką wiedzę i na bieżąco ją rozwijać.

Rozpoczęcie przygody z żeglowaniem to ekscytuje i niesamowicie satysfakcjonujące doświadczenie. A jak zacząć tą przygodę życia? Już tłumaczymy, co warto i trzeba zrobić, aby bezpiecznie rozpocząć żeglowanie:

 

Zdobądź podstawową wiedzę

Zacznij od zdobycia podstawowej wiedzy na temat żeglarstwa. Przeczytaj książki, artykuły i materiały online na ten temat, aby zrozumieć podstawowe pojęcia, takie jak terminologia żeglarska, rodzaje jachtów i żagli, zasady żeglowania oraz bezpieczeństwo na morzu.

 

Praktyczne kursy i szkolenia

Zapisz się na kurs żeglarski w lokalnym klubie żeglarskim lub szkole żeglarskiej. Z naszego doświadczenia najlepiej zacznij od kursu żeglarzą jachtowego. Jeśli dysponujesz czasem i możliwościami - najlepiej byłoby odbyć taki kurs na Mazurach. Przy okazji możesz zrobić krótki kurs sternika motorowodnego, co nauczy Cię obsługi silników w łodziach i motorówkach. W zasadzie kursy te nauczą Cię podstawowych umiejętności, takich jak obsługa jachtu, nawigacja, czytanie map morskich, locji, meteorologia, oraz bezpieczeństwo na wodzie.

 

Uzyskanie patentu

W zależności od kraju i rodzaju żeglugi, możesz potrzebować odpowiedniej licencji lub certyfikatu, aby prowadzić jacht. Upewnij się, że spełniasz wymagania i zdobywasz niezbędne uprawnienia. Jeżeli planujesz głównie żeglugę śródlądową - patent żeglarza jachtowego w zupełności wystarczy, ale uwierz nam, że kiedy tylko zasmakujesz wypraw morskich szybko zdecydujesz się na kurs Jachtowego Sternika Morskiego.

 

Wynajem jachtu

Na początek może być dobrym pomysłem wynajęcie jachtu z doświadczonym sternikiem lub instruktorem. To pozwoli Ci na poznanie praktycznych aspektów żeglowania bez konieczności inwestowania w własny statek. Nauczysz się również zasad obowiązujących u armatorów i poznasz reguły panujące w portach i marinach.

 

Nabywanie doświadczenia

Żeglowanie wymaga praktyki, więc im więcej czasu spędzisz na wodzie, tym lepiej. W miarę zdobywania doświadczenia będziesz bardziej pewny siebie jako żeglarz. Im więcej będziesz pływać, tym więcej pokory i umiejętności nabierzesz. A to się ceni wśród całej żeglarskiej społeczności. Nauczysz się też, że poprosić o pomoc kogoś na kei to normalna rzecz i Ty też będziesz pomagał innym.

 

Pozyskiwanie wiedzy nawigacyjnej

Naucz się nawigować, korzystając z map morskich, GPS, ploterów i innych narzędzi nawigacyjnych. To kluczowa umiejętność w żeglarstwie. Zapewni Ci i Twojej załodze bezpieczną żeglugę, a w ich oczach będziesz prawdziwym Kapitanem.

 

Uważaj na bezpieczeństwo

Zawsze dbaj o bezpieczeństwo na wodzie. Sprawdź prognozę pogody przed wyruszeniem w rejs, miej odpowiedni sprzęt ratunkowy i zawsze stosuj się do przepisów żeglarskich. Mówi się, że spokojne morze nie kształtuje dobrego żeglarza, ale pamiętaj też, że nie od razu Rzym zbudowano. Mierz siły na zamiary, bo z pogodą niejeden już przegrał.

I najważniejsze - pamiętaj o ubezpieczeniu!

 

Zawsze planuj swoje rejsy

Wybieraj się na różne trasy i rejsy, aby poznać różnorodne warunki nawigacyjne i regiony. To pozwoli Ci na rozwijanie swoich umiejętności i doświadczeń. Pamiętaj, że żeglowanie może być zarówno pasją, jak i odpowiedzialnością, dlatego ważne jest, aby stale się rozwijać jako żeglarz i przestrzegać zasad bezpieczeństwa na wodzie.

 

Zapraszamy na nasze rejsy na Mazurach, Bałtyku, czy innych akwenach na całym świecie. Już niebawem popływamy w Tajlandii i Grecji.