• +48 884 281 236
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyprawa marzeń

Nasz turystyczny blog

Rowerowa zima

Rowerowa zima

Jak wszyscy zapaleni cykliści, uważamy, że sezon rowerowy kończy się 31-go grudnia, a zaczyna pierwszego dnia roku kolejnego. Jeśli chcecie zasmakować zimy na rowerze, a przy tym czuć się bezpiecznie i komfortowo warto pamiętać o przygotowaniu siebie i swojego jednośladu do tych specyficznych warunków.

A co według nas jest istotne, aby zapewnić sobie bezpieczne i komfortowe pedałowanie w chłodniejszych warunkach? Mamy kilka żelaznych zasad:

Nie spiesz się

Chociaż ogólnie panuje tendencja dotarcia z punktu A do punktu B tak szybko, jak to możliwe, zimą radzimy zwolnić. Co prawda, wycieczka może potrwać nieco dłużej, ale pokonywanie przeszkód ukrytych pod śniegiem lub lodem wymaga większej uwagi, a bycie czujnym przez cały czas będzie łatwiejsze, jeśli nie jedziesz z pełną prędkością. Pamiętaj zatem - jedź powoli i nie spiesz się na zakrętach. Zimą występuje wiele problemów z widocznością, dlatego należy uważać na wszystko, co może zakryć śnieg.

Przygotuj swój rower do jazdy zimowej

Przygotowanie roweru do zimy wymaga kilku kroków. Najważniejszy jest wybór odpowiednich opon. Bardziej miękka mieszanka z bieżnikiem przystosowanym do jazdy zimowej i niższe ciśnienie w oponach pomoże bezpiecznie poruszać się zimą. Warto także nałożyć warstwę ochronną na ramę, aby zapobiec korozji i uszkodzeniom spowodowanym solą i piaskiem na drodze.
W zimę zawsze zabieraj ze sobą pompkę do opon, zestaw narzędzi i zapasową dętkę, aby móc szybko reagować na ewentualne problemy na trasie, gdyż pod warstwą śniegu może kryć się wiele nieoczekiwanych przedmiotów mogących uszkodzi opony.

Odpowiednio się ubierz

Odpowiednio nie zawsze oznacza bardzo ciepło, gdyż zimą utrzymanie ciepła w trudnych warunkach może być nieco trudniejsze. Nie powinieneś się przegrzać, ale jednocześnie nie chcesz stracić czucia w palcach u rąk i nóg. Idealnym kompropmisem jest ubranie się "na cebulę" Na górną część ciała załóż ciasną warstwę bazową, a na nią kolejne warstwy ubrań. Zewnętrzna warstwa najlepsza z materiału wodoodpornego i wiatroszczelnego, który zapewnia pewną oddychalność. To inwestycja w komfort.
Jeśli chodzi o zabezpieczenie nóg to najelpsze będą nakładki na buty i wodoodporne spodnie, które zapewnią Ci suchość, jeśli będziesz pedałować w błocie pośniegowym przez cały dzień. Weź pod uwagę getry turystyczne, które zapobiegną przedostawaniu się śniegu i błota pośniegowego do butów, oraz legginsy kompresyjne lub termiczne, które zapewnią nogom ciepło.

Konserwacja, czyszczenie i smarowanie

Piasek, śnieg i lód mogą spowodować poważne problemy na rowerze zimowym podczas jednej przejażdżki. Błoto pośniegowe może zamarznąć i następnym razem jazda po nim będzie naprawdę trudna. Dokładnie umyj rower, usuwając wszelkie zanieczyszczenia i błoto. Starannie wyczyść elementy, takie jak łańcuch, kasety, przerzutki i hamulce. Następnie smaruj łańcuch oraz inne ruchome części smarem przeznaczonym do warunków zimowych, który jest mniej podatny na zamarzanie.
Upewnij się również, że hamulce i przerzutki działają sprawnie. Zimowe warunki mogą być trudniejsze, dlatego niezbędna jest ich prawidłowa regulacja.

Bądź widoczny

W zimie dni są krótsze, więc zadbanie o odpowiednie oświetlenie na rowerze jest kluczowe. Zainstaluj jasne światła przednie i tylne oraz odblaski, aby być lepiej widocznym na drodze.