• +48 884 281 236
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyprawa marzeń

Nasz turystyczny blog

Via Ferrata

Co to Via Ferrata?

Co to jest ta magiczna Via Ferrata, o której coraz częściej słyszymy wśród wspinaczy skałkowych, ale i górskich piechurów? Ta włoska nazwa oznacza po prostu "żelazną drogę", za którą kryje się rodzaj tras wspinaczkowych w górach, wyposażonych w metalowe drabinki, liny, mostki, klamry, które pomagają poruszać się po trudnym terenie. 


Wspinaczka czy wędrówka?

Via Ferrata jest formą wspinaczki, która jest bardziej dostępna niż tradycyjna wspinaczka skałkowa, ponieważ zapewnia ścieżki i ułatwienia, które pomagają wspinaczom w pokonaniu trudnych odcinków i eksponowanych ścian. Via Ferraty popularne są w obszarach górskich w wielu krajach, takich jak Włochy, Francja, Szwajcaria, Austria, Hiszpania i wiele innych. To świetny sposób na eksplorację pięknych obszarów górskich i przeżycie wspaniałych przygód, niekoniecznie będąc doświadczonym wspinaczem skałkowym. Stanowi ona zatem swoisty kompromis pomiędzy wędrówką po górach a wspinaczką.

Jednak warto pamiętać, że bezpieczeństwo jest priorytetem, a wspinacze powinni być odpowiednio przygotowani i stosować się do zasad bezpieczeństwa na trasach Via Ferrata, ale widoki, ekspozycje i radość z ich ukończenia warte są każdego poświęcenia.

 

Jak się przygotować na Via Ferraty

Przygotowanie się do wspinaczki na ferratach wymaga odpowiedniego planowania i wyposażenia. A jakie kroki, które warto podjąć, aby przygotować się na taką przygodę?

Już wyjaśniamy:

 

Po pierwsze zbierz informacje o danej Via Ferracie

Znajdź informacje na temat konkretnej ferraty, którą planujesz zdobyć. Poznaj jej poziom trudności, długość i ewentualne wymagania. Pamiętaj, że wybór szlaku powinien być uzależniony od umiejętności i przygotowania fizycznego. Sprawdź warunki pogodowe i prognozę na dzień wspinaczki. Unikaj wspinaczki w niekorzystnych warunkach. Przygotuj plan wspinaczki, włączając w to miejsce startu, etapy trasy, ewentualne schronienia i miejsce zakończenia. Poinformuj kogoś o swoim planie i przewidywanym czasie powrotu.


Zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Wyposaż się w odpowiedni sprzęt wspinaczkowy, w tym kask, uprząż, karabinki, liny, zestaw asekuracyjny i rękawice. Upewnij się, że jest to sprzęt certyfikowany i w dobrym stanie. Wybierz odpowiednie obuwie górskie z antypoślizgową podeszwą.


Ubierz się odpowiednio do warunków i pogody

Wybierz odpowiednią odzież do wspinaczki górskiej. Warstwowa odzież jest zazwyczaj najlepsza, aby dostosować się do zmieniających się warunków.


Przygotowanie fizyczne - czyli przygotuj się kondycyjnie i siłowo

Ferraty mogą być wymagające fizycznie, więc warto zadbać o odpowiednią kondycję. Włącz do swojej rutyny treningi siłowe, wytrzymałościowe i równowagi. Upewnij się, że jesteś w dobrej formie i nie masz żadnych kontuzji lub problemów zdrowotnych, które mogłyby utrudnić wspinaczkę.


Wspinaczka z przewodnikiem - zapraszamy do nas

Jeśli jesteś początkującym wspinaczem na ferratach, rozważ wspinaczkę z doświadczonym przewodnikiem. To zapewni Ci bezpieczeństwo i wsparcie w trudniejszych momentach. My mamy już duże doświadczenie, dlatego może warto rozważyć zdobycie pierwszej Via Ferraty razem z Wyprawą Marzeń :)


Zorientuj się w technikach asekuracji

Naucz się prawidłowych technik asekuracji na ferratach. Warto wiedzieć, jak prawidłowo zakładać karabinki, pracować z linami i korzystać z dostępnych ułatwień. Tutaj lepiej nie popełnić błędu! Zawsze stosuj się do zasad bezpieczeństwa w górach, takich jak noszenie kasku i odpowiedniego sprzętu asekuracyjnego. Monitoruj warunki pogodowe i być gotowy do zawrócenia, jeśli pogoda stanie się niebezpieczna.


A co po wspinaczce?

Po zakończeniu wspinaczki oczyść swój sprzęt, zabezpiecz go i przeglądaj, aby upewnić się, że jest w dobrym stanie.
Warto zdobyć doświadczenie w wspinaczce na łatwiejszych trasach przed próbą trudniejszych ferrat. Jeśli jesteś początkującym wspinaczem, zwróć uwagę na swoje umiejętności i nie ryzykuj na trudniejszych trasach. Warto zawsze kierować się zasadą bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku podczas wspinaczki na ferratach. A najlepiej - zrób to z nami :)

 

Przy okazji zapraszamy do galerii zdjęć z włoskich ferrat znad jeziora Garda: