• +48 884 281 236
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyprawa marzeń

Nasz turystyczny blog

Postanowienia...

Nowy rok to czas, kiedy wielu z nas stawia sobie ambitne cele dotyczące zdrowia i kondycji fizycznej. Może chcesz zacząć biegać, ćwiczyć jogę, schudnąć lub po prostu czuć się lepiej w swoim ciele. Może jest to realizacja jednego z marzeń lub celów, które odkładasz co roku, licząc, że w przyszłym będzie inaczej...

Niestety, statystyki pokazują, że około 80% postanowień noworocznych kończy się porażką do połowy lutego. Dlaczego tak się dzieje i co możesz zrobić, aby temu zapobiec?

wytrwac

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci utrzymać swoje postanowienie aktywności fizycznej przez cały rok:

  1. Bądź konkretny i realistyczny. Zamiast stawiać sobie ogólne i niejasne cele, takie jak “ćwiczyć więcej” lub “być zdrowszym”, określ dokładnie, co chcesz osiągnąć i jak to zmierzyć. Na przykład, możesz postawić sobie cel, że będziesz biegać trzy razy w tygodniu po 30 minut, albo że zredukujesz swoje spożycie cukru o połowę. Upewnij się też, że Twój cel jest realny i dopasowany do Twojego poziomu, zdolności i stylu życia. Nie oczekuj, że zrobisz coś, co jest dla Ciebie zbyt trudne, bo to tylko zniechęci Cię i zwiększy ryzyko rezygnacji.

  2. Podziel duży cel na mniejsze kroki. Jeśli Twój cel jest bardzo ambitny lub wymaga długoterminowego zaangażowania, może być przytłaczający i zniechęcający. Dlatego warto podzielić go na mniejsze i łatwiejsze do wykonania zadania, które będą stanowić postęp w kierunku Twojego ostatecznego celu. Na przykład, jeśli chcesz schudnąć 10 kilogramów w ciągu roku, możesz ustalić sobie miesięczne cele, takie jak schudnąć 1 kilogram, zwiększyć ilość wody, którą pijesz, lub zrezygnować z jednego niezdrowego produktu. Każdy z tych kroków będzie Cię motywował i dawał poczucie osiągnięcia.

  3. Znajdź wsparcie i odpowiedzialność. Utrzymanie postanowienia aktywności fizycznej może być trudne, jeśli robisz to sam. Dlatego warto znaleźć kogoś, kto będzie Ci towarzyszył, wspierał i pomagał w trudnych chwilach. Może to być przyjaciel, partner, trener, czy nawet grupa online. Ważne jest, żebyś miał kogoś, kto będzie Ci przypominał o Twoim celu, zachęcał Cię do działania, świętował z Tobą sukcesy i pomagał Ci radzić sobie z porażkami. Możesz też ustalić sobie system nagród i kar, który będzie Cię mobilizował do dotrzymania swojego postanowienia.

  4. Śledź swój postęp i świętuj sukcesy. Aby utrzymać motywację i zobaczyć, jak zbliżasz się do swojego celu, warto regularnie monitorować i zapisywać swoje wyniki i osiągnięcia. Możesz to robić za pomocą aplikacji, dziennika, kalendarza, czy nawet zdjęć. Ważne jest, żebyś widział, jak Twoje działania przynoszą efekty i jak poprawia się Twoje zdrowie i samopoczucie. Nie zapomnij też nagradzać się i cieszyć się z każdego sukcesu, nawet jeśli jest mały. Pochwal się swoimi rezultatami przed innymi, zrób sobie coś miłego, czy pozwól sobie na coś, co lubisz. Pamiętaj, że każdy krok jest ważny i wartościowy.

  5. Bądź elastyczny i wybaczaj sobie błędy.
    Nie zawsze wszystko pójdzie zgodnie z planem i nie zawsze będziesz w stanie dotrzymać swojego postanowienia. Może się zdarzyć, że zachorujesz, będziesz miał dużo pracy, stracisz motywację, czy po prostu nie będziesz miał ochoty na ćwiczenia. Nie oznacza to jednak, że musisz się poddać i zrezygnować ze swojego celu. Ważne jest, żebyś nie był zbyt surowy dla siebie i nie obwiniał się za każdą wpadkę. Zamiast tego, spróbuj zrozumieć, co się stało, co możesz zrobić inaczej w przyszłości, i wrócić do swojego postanowienia jak najszybciej. Pamiętaj, że drobne potknięcia nie zmieniają Twojego ogólnego kierunku i nie przekreślają Twoich wysiłków.

A w nagrodę obiecaj sobie realizację jednego marzenia... najlepiej z Wyprawą Marzeń :)